Instalace multi-WordPressu

S verzí 3.0 přišla velká změna v podobě spojení klasického WordPressu a WordPressu MU (novinky ve verzi 3.0 zde). Aby bylo vůbec možné k instalaci sítě webů přistoupit, je potřeba udělat několik věcí.

Za prvé, pokud chcete mít další blogy/weby na subdoménách, je potřeba, aby to svým nastavením podporoval váš webhosting. Jeho nastavení je shodné s potřebnou konfigurací pro původní WP MU, návod je na WordPress.org.

Samotná instalace

Edituje soubor wp-config.php a přidejte do něj tento zápis:

define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

(Nezáleží na tom kam, ale pokud máte kód uzavřen, nesmí být pochopitelně za PHP uzavírací značkou.)

Na panelu Nástroje se objeví odkaz Network (těžko říct, jak bude česky přeložen).

Po kliknutí na něj budete vyzváni k vypnutí všech pluginů, bez toho instalace neproběhne a nepustí vás to dál. Po deaktivaci všech pluginů se tedy vraťte zpět na stránku s instalací a vyplňte jenom název nové sítě webů (pravděpodobně shodný s vaší doménou) a e-mail administrátora.

V dalším kroku budete vyzváni k závažné volbě: Kde chcete vytvářet nové weby?

  1. Na subdoménách (http://demo.wpkniha.cz)
  2. V adresářích (http://www.wpkniha.cz/demo)

Toto rozhodnutí se později nedá změnit.

WordPress vás také v případě že používáte u domény prefix WWW vyzve, abyste takto multi-WordPress neinstalovali. Pokud totiž zvolíte subdomény, budou se vám s novými weby vytvářet vlastně domény čtvrté úrovně, tedy třeba: http://demo.www.wpkniha.cz

Pak stačí klepnout na tlačítko pro instalaci a jakmile tato proběhne, zkopírovat příslušné kódy, které se vám na stránce objeví. Jeden patří do .htaccess (zaměňte jím klidně ten, který tam máte kvůli trvalým odkazům).

Druhý patří do wp-config.php a když už tam budete, odstraňte ten původní kód, který jste tam původně kvůli instalaci vložili (define(‚WP_ALLOW_MULTISITE‘, true);). Jeho odstraněním také zmizí odkaz z panelu Nástroje mířící na instalační stránku.

Blogy na subdoménách budou používat pro ukládání multimediálních souborů adresář s názvem blogs.dir v adresáři wp-content, takže ho vytvořte a přidělte mu práva zápisu.

To je všechno. V administraci se poté objeví nový panel s názvem Super Admin, přes který můžete jednotlivé blogy spravovat, vstupovat do jejich nastavení a pokud všechny píšete vy, tak samozřejmě i přidávat příspěvky. V nastavení celé sítě webů pak můžete vybrat pluginy a motivy vzhledu, které bude možné v dalších webech použít.

Osobně mám radost, že se vývojáři WordPressu takto rozhodli a oba projekty spojili. Nic vás nenutí multiverzi použít, ale pokud budete mít tu potřebu, můžete to klidně udělat. Jenom dávejte pozor na kompatibilitu některých pluginů.Luboš se představuje:

Autor knihy o Wordpressu. Zajímá se o Internet a všechny redakční systémy. Píše weby a služby nabízí na Pexio.cz
Příspěvek byl publikován v rubrice Návody pro WordPress. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Další články