Pluginy, bez kterých se (ne)obejdete

Původně jsem chtěl sepsat nějaký rozsáhlejší seznam užitečných pluginů. Pluginů více či méně důležitých, takový ten seznam oblíbený v odborných magazínech, který přitahuje docela dost pozornosti. To máme 15 pluginů pro bezpečnost WordPressu, 10 pluginů pro vaše podnikání, 20 pluginů pro práci s příspěvky a podobně. Nakonec ale v tomto článku nedoporučím skoro vůbec nic. Spíš naopak.

Každý má své oblíbené pluginy, které rád používá a považuje za nezbytné. Nedávno jsem napsal článek podobný svou myšlenkou tomuto. V komentáři se ale objevil jiný názor, podle něhož je lepší používat pluginy i pro vkládání dalšího obsahu, například v odkazovaném článku zmíněných komentářů Facebooku.

Nesouhlasím s tím. Každý plugin znamená zvýšení nároků na výkon (zvláště pokud používá databázi) a dále je tu nezanedbatelné riziko problémů, které mohou nastat třeba v případě, že autor pluginu tento nebude nadále vyvíjet. Já osobně radši upravím kód šablony a pluginy použiju pouze pro nezbytné doplňkové funkce, které ve WordPressu chybí.

Které to jsou?

Správná otázka. WordPress je dobře připraven pro blogování stejně jako tvorbu statického webu. Pokud necháte otevřené komentáře, určitě se hodí nějaký antispam. Možná něco pro SEO, pokud chcete mít rozdíl mezi titulkem a nadpisem příspěvku. To je asi všechno.

Pluginy, bez kterých se skutečně neobejdete, neexistují. Není žádný plugin, bez něhož by vám nefungoval web a pokud pluginy používáte, pak jenom proto, že chcete nějakou specialitu, něco navíc, co však není úplně běžné.

Pozor na úpravy v šablonách

Jenže je tu ještě jedna věc. Pokud provádíte vylepšování a přizpůsobování svého webu zasahováním do šablon motivu vzhledu, musíte počítat s tím, že se autor motivu může rozhodnout šablony aktualizovat. Chce svůj motiv vylepšit, něco opravit, nebo něco přizpůsobit novým funkcím WordPressu.

Mě osobně se ještě nikdy nestalo, abych byl spokojený s konkrétním motivem. I když je fakt pěkný, stejně se vždycky k nějaké úpravě dostanu. (Například moderní je pro oblast post dávat a {text-decoration:none}, ale já chci odkazy podtržené, takže si to opravím.)

Kdyby se pak někdy autor motivu rozhodl dát k dispozici aktualizaci (i když se to moc často nestává) a já omylem na přepsání stávajících souborů přistoupil, o provedené změny bych přišel. Proto si radši (pokud provádím hodně změn, například celý překlad do češtiny přímo v kódu šablon) překopíruju soubory do adresáře s vlastním názvem.

Zajímavé pluginy

To všechno neznamená, že bych pluginy zavrhoval, vůbec ne. Sám je propaguji a doporučuji, sám jsem napsal seznam svých oblíbených a chystám další podobné články s pluginy pro konkrétní typy webů. Zde v rubrice pluginy dávám tipy na ty vyzkoušené a nějakým způsobem zajímavé.

Chci jen upozornit na to, že plugin vždy není tím nejlepším řešením pokud vykonává pouze něco jednoduchého, co lze zařídit i jinak.Luboš se představuje:

Autor knihy o Wordpressu. Zajímá se o Internet a všechny redakční systémy. Píše weby a služby nabízí na Pexio.cz
Příspěvek byl publikován v rubrice Blog, Pluginy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Další články