Podivné pluginy

Při procházení adresáře pluginů na WordPress.org a jejich testování za účelem sepsání vhodných tipů pro tento web, jsem zjistil jednu zajímavou věc. Pluginů je opravdu hodně, hodně jich dělá to samé a nemalé množství pluginů je úplně k ničemu.

Chci tím říct asi tohle. Jsem moc rád, že pluginy existují a že je lidé dělají. Velké díky těm lidem, jejichž jméno nikoho nezajímá, a kterým za funkci pro svůj web nic nedáte, přičemž oni to vědí. Dělají to zdarma, možná někdy přidají tlačítko určené k finančnímu obdarování a podpoře toho konkrétního pluginu a jeho vývoje, ale sami autoři musí vědět, že majitel webu nebude obdarovávat všechny, jestli teda vůbec někoho. Není to jako u šablon, kde má tvůrce aspoň ten odkaz z patičky webu, tvůrce pluginu nemá většinou nic.

To ale neznamená, že negativní kritika není na místě. Existují pluginy, z osobního hlediska, které jsou úplně k ničemu. Když to trochu přeženu, je k ničemu i plugin, který jsem popisoval v nedávném článku (Facebook komentáře na WordPressu). Plugin, který přidá za článek Facebook comments, neboli možnost komentovat s účtem přes Facebook. Tento plugin vyžaduje zadání API klíče a dalších hodnot, které je potřeba zjistit přímo na Facebooku. A já jsem toho názoru, že jestli si někdo na Facebooku dokáže zjistit API klíč, má zároveň schopnosti přidat kód rovnou do šablony. To je můj osobní názor, nicméně možná někomu bude plugin užitečný. Ostatně ho propaguju, tak snad se někomu hodit bude.

To byl extrém a osobní názor. Jsou ale pluginy, které jsou k ničemu úplně. Narazil jsem například hned na několik pluginů, když už jsme u toho Facebooku, které vkladají pod příspěvek tlačítko Like. Nic víc.

Platí to samé. Proč bych měl instalovat další plugin, když můžu vzít kód a přidat ho do šablony přesně tam, kde chci tlačítko Like mít? Pro mě je použití takového pluginu zbytečné.

Jsem ale rád, že tomu tak je. Jsem rád, že existují pluginy, které dělají to samé. Jsem vděčný za to, že některé nefungují. Jedině tak totiž můžu psát o těch lepších, zkoušet je a testovat, rozdávat tipy a návody. Jedině proto má rubrika o pluginech svůj smysl.Luboš se představuje:

Autor knihy o Wordpressu. Zajímá se o Internet a všechny redakční systémy. Píše weby a služby nabízí na Pexio.cz
Příspěvek byl publikován v rubrice Blog. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Další články

5 komentářů u Podivné pluginy

 1. Separatista napsal:

  Zmíněné pluginy zase tak zbytečné nejsou, řeší několik případných problémů. Když upravíte šablonu a potom ji za nějaký čas změníte, tak to budete muset do nové šablony znovu přidávat (při použití pluginů to tam automaticky zůstane). Pluginy také řeší podobné věci efektivněji – při úpravě šablony tam přidáte konkrétní kód z Facebooku, zatímco plugin to obvykle řeší pomocí nějakého filtru. Proto spíše doporučuji šablonu neupravovat (co když používáte nějakou, kterou autor pravidelně aktualizuje) a řešit všechny podobné “vylomeniny” právě pomocí pluginů.

 2. Luboš napsal:

  Nesouhlasím, ale respektuji. Já si radši upravím šablonu přesně podle svého a rád mám celý kód pod svou kontrolou. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych byl s šablonou úplně spokojený – vždycky v ní něco upravím a vždycky prozkoumám jak přesně je napsána. Je to asi takový zvyk.

 3. Kniga napsal:

  Ja jsem lamka.. API klic jsme si zjistial, ale sqhat do sablony.. no nakonec jsme plugin odmazala, nebot se mi prave nelibilo kam se vkladali odskakovala po tom velka mezera…
  Kdyby jste tu napsal navod jak vlozit tlacitko like ii to sablony (na jaka mista a halvne jaky kod) tak by to bylo uzitecne :) velmi

 4. Luboš napsal:

  To záleží na konkrétní šabloně, typicky do souboru článku, single.php, loop.php, prostě kde je obsah článku, tak pod něj. Kód poskytuje přímo Facebook.

 5. ELiX napsal:

  Naprosto souhlasím, mně fascinuje např. plugin pro vypnutí revizí článků nebo podobné. Toto je jeden řádek kódu v souboru wp-config a uživatelé co tohle neznají si kvůli tomu aktivujou plugin se skoro 500 řádky :D

  Co se týče úpravy šablon, tak nikomu přece nikdo nebrání si svou šablonu vzhledu přejmenovat a pak se jí případné aktualizace nedotknou (já to řeším tak že mám jednu složku originál šablony a druhou úplně stejnou složku ale přejmenovanou. Tu používám pro vzhled na webu. Tudíž když dojde k aktualizaci tak aktualizuji nepoužívaný vzhled a ten akurát porovnám s používaným vzhledem a rozhodnu se jestli ta aktualizace stojí za úpravu aktualního vzhledu nebo ne). Na porovnávání nebo nahrazování textu v souborech jsou k dispozici mraky nástrojů takže každá aktualizace je otázkou několika minut.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>