Podivné pluginy

Při procházení adresáře pluginů na WordPress.org a jejich testování za účelem sepsání vhodných tipů pro tento web, jsem zjistil jednu zajímavou věc. Pluginů je opravdu hodně, hodně jich dělá to samé a nemalé množství pluginů je úplně k ničemu.

Chci tím říct asi tohle. Jsem moc rád, že pluginy existují a že je lidé dělají. Velké díky těm lidem, jejichž jméno nikoho nezajímá, a kterým za funkci pro svůj web nic nedáte, přičemž oni to vědí. Dělají to zdarma, možná někdy přidají tlačítko určené k finančnímu obdarování a podpoře toho konkrétního pluginu a jeho vývoje, ale sami autoři musí vědět, že majitel webu nebude obdarovávat všechny, jestli teda vůbec někoho. Není to jako u šablon, kde má tvůrce aspoň ten odkaz z patičky webu, tvůrce pluginu nemá většinou nic.

To ale neznamená, že negativní kritika není na místě. Existují pluginy, z osobního hlediska, které jsou úplně k ničemu. Když to trochu přeženu, je k ničemu i plugin, který jsem popisoval v nedávném článku (Facebook komentáře na WordPressu). Plugin, který přidá za článek Facebook comments, neboli možnost komentovat s účtem přes Facebook. Tento plugin vyžaduje zadání API klíče a dalších hodnot, které je potřeba zjistit přímo na Facebooku. A já jsem toho názoru, že jestli si někdo na Facebooku dokáže zjistit API klíč, má zároveň schopnosti přidat kód rovnou do šablony. To je můj osobní názor, nicméně možná někomu bude plugin užitečný. Ostatně ho propaguju, tak snad se někomu hodit bude.

To byl extrém a osobní názor. Jsou ale pluginy, které jsou k ničemu úplně. Narazil jsem například hned na několik pluginů, když už jsme u toho Facebooku, které vkladají pod příspěvek tlačítko Like. Nic víc.

Platí to samé. Proč bych měl instalovat další plugin, když můžu vzít kód a přidat ho do šablony přesně tam, kde chci tlačítko Like mít? Pro mě je použití takového pluginu zbytečné.

Jsem ale rád, že tomu tak je. Jsem rád, že existují pluginy, které dělají to samé. Jsem vděčný za to, že některé nefungují. Jedině tak totiž můžu psát o těch lepších, zkoušet je a testovat, rozdávat tipy a návody. Jedině proto má rubrika o pluginech svůj smysl.Luboš se představuje:

Autor knihy o Wordpressu. Zajímá se o Internet a všechny redakční systémy. Píše weby a služby nabízí na Pexio.cz
Příspěvek byl publikován v rubrice Blog. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Další články