Trvalý odkaz příspěvku u osobního blogu

Na základě dotazu čtenáře zveřejňuji první upozornění k obsahu knihy. Týká se strany 30, kde píšu o struktuře trvalých odkazů a u osobního blogu tvrdím, že stačí použít značku %postname%.

Cituji přesně:

Opět záleží na tom, jaký web vlastně děláte. V případě osobního weblogu stačí složit trvalý odkaz ze jména článku, tedy použít značku %postname%. Odkaz bude vypadat takto:

http://www.example.cz/nadpis-prispevku

Nastavení trvalých odkazů

Nastavení trvalých odkazů

V knize jsou popsány všechny značky a přidávám i další doporučení. Na oficiální stránce http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks se však píše, že z hlediska výkonu webu je doporučováno nezačínat textovou částí odkazu, protože při větším množství stránek by mohlo dojít k potížím. Je proto lepší začít odkaz například značkou %year% nebo ID příspěvku.

Nastavení trvalých odkazů

Nastavení trvalých odkazů

For performance reasons, it is not a good idea to start your permalink structure with the category, tag, author, or postname fields. The reason is that these are text fields, and using them at the beginning of your permalink structure it takes more time for WordPress to distinguish your Post URLs from Page URLs (which always use the text “page slug” as the URL), and to compensate, WordPress stores a lot of extra information in its database (so much that sites with lots of Pages have experienced difficulties). So, it is best to have at least two path segments in your post’s permalink structure such as /%year%/%postname%/ or even /posts/%postname%/. (Some people recommend /%post_id%/%postname%/ which works for performance reasons but others recommend against it because it is unfriendly to users in the many contexts in which users interact with URLs.)

Můj názor na celou věc se nijak nemění. Sám používám různé struktury trvalých odkazů a nezaznamenal jsem žádné potíže. Pokud ale chystáte nějaký velký web, je dobré se nad tím zamyslet i z tohoto pohledu.Luboš se představuje:

Autor knihy o Wordpressu. Zajímá se o Internet a všechny redakční systémy. Píše weby a služby nabízí na Pexio.cz
Příspěvek byl publikován v rubrice WordPress se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Další články

1 komentář u Trvalý odkaz příspěvku u osobního blogu

  1. Lukenzi napsal:

    Zdravím, ono rozdíly se nemusí poznat hned, ale na webu například s 5000UIP už to poznat lze a to výrazně. Je totiž obrovský rozdíl jestli pomocí rewrite pravidel a následně dotazy do db procházím URL typu “rok”/”měsíc”/”den”/”název článku” nebo jen “id”-“název článku”.
    Jednoduše řečeno se každé rewrite pravidlo v uvozovkách musí kontrolovat jestli existuje, navíc wp ještě u každého pravidla kontroluje jestli to není soubor nebo složka na serveru.
    Ve výsledku při dotazu na obyčejný článek s URL “rok/měsíc/den/název” musí wp prvně zjistit jestli existuje “rok” potom hledá “měsíc” daného roku, pak “den” daného měsíce atd. atd. a to při každém načtení stránky! Takže zamyšlení je opravdu na místě.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>