WordPress 3.0 “Thelonious”

WordPress 3.0 pojmenovaný podle jazzového pianisty a skladatele Theloniouse Sphere Monka přinesl několik významných změn na poslední chvíli naštěstí již do knihy zapracovaných. Podíváme se tedy, jaká vylepšení nám vývojáři připravili.

Vlastní menu

Jednou ze zásadních změn je takzvané Custom menu, které nejdete na panelu Vzhled pod odkazem Menus (v angličtině). Umožňuje vytvořit nabídku webu jenom z těch položek, které si sami určíte, přičemž zařadit lze stránky, rubriky i vlastní nové odkazy.

Velká síla této funkce tkví také v tom, že „vlastních menu“ můžete mít víc a nakombinovat tak z nich celou nabídku webu. Moderní motivy navíc umožňují zařadit toto menu i do klasické navigační lišty nacházející se typicky pod obrázkem v záhlaví.

Twenty Ten

Druhou zásadní novinkou je nový výchozí motiv vzhledu s názvem Twenty Ten, který tak nahrazuje ten předchozí s názvem Default.

Nový motiv je vzdušnější a podporuje nejnovější technologie ve WordPressu implementované. Ostatně vidět ho můžete na WPkniha.cz (v budoucnu toto nemusí platit, WPkniha.cz bude vždy používat pouze výchozí téma vzhledu ať už bude jakékoli).

Multi WordPress

Došlo ke spojení dvou do té doby oddělených projektů – klasického WordPressu a WordPressu MU určenému k vytváření sítě webů.

S WordPressem 3.0 tak můžete vytvářet další oddělené samostatné weby v rámci jedné databáze buď na automaticky vytvářených subdoménách, nebo v adresářích:

Příklad subodmény: http://demo.wpkniha.cz
Příklad adresáře: http://wpkniha.cz/demo

Další změny

Došlo k přepracování několika prvků v administraci a nová je také stránka s možností hromadné aktualizace pluginů či motivů vzhledu (panel Nástěnka – odkaz Updates). Kromě toho již při instalaci můžete rovnou zadávat své administrátorské heslo – dříve jej WordPress generoval pouze sám.

Zásadní změny demonstruje následující video od týmu vývojářů WordPressu:Luboš se představuje:

Autor knihy o Wordpressu. Zajímá se o Internet a všechny redakční systémy. Píše weby a služby nabízí na Pexio.cz
Příspěvek byl publikován v rubrice Změny ve WordPressu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Další články